Nem vagy egyedül!
Avagy néhány dolog, amire senki nem készít fel terhesség előtt.
Miután megszültem anyukámmal beszélgettünk. Szerencsére elég őszinte a viszonyunk ahhoz, hogy ne legyenek tabu témák közöttünk. De mégis voltak dolgok, amikre még ő sem tudott felkészíteni. Ez részben azért van, mert máshogy éltük meg a terhességet, másrészt meg talán azért, mert jobb ez így. Ha mindenről tudnánk, ami vár ránk valószínűleg nem mernénk belevágni ebbe az életre szóló kalandba. Én viszont, szeretném lerántani a leplet néhány dologról, ami segít eloszlatni a szülés körüli kételyeket.
Beöntés
Szerintem minden nő legnagyobb félelme, hogy a szülés alkalmával nem csak a gyerek távozik odalentről. Azt hiszem ez egy olyan kérdéskör, ami után a neten böngészve sem feltétlenül kapunk egyenes választ. Az emberek a ciki kategóriába sorolják a székletkérdést. Szerintem nem az!
Lássunk reálisan, ma a legtöbb kórház higiéniás szempontból ad beöntést, és ezt nem mi kismamák fogjuk eldönteni. Valószínűleg korábban nem kerültünk még hasonló szituációba. Én személy szerint azt hittem, hogy négykézláb kell állnom valami fehér vizsgáló asztalon aztán jön a könyékig nejlon kesztyűs doki, miközben az asszisztense a taj számomat kérdezgeti.
De a valóság ennél sokkal diszkrétebb, a szülésznő bekísért egy kis „eldugott” szobába, ahol senki nem zavarhatta meg a folyamatot, és egy a nőgyógyászati vizsgálatok miatt jól ismert székben megtörtént a dolog. Egy perc volt az egész, nem fájt, és a beavatkozás után úgy gondoltam, hogy ezerszer inkább ez, mint a szülőágyon egy kis meglepetés.
Nincs beöntés
Egyes kórházak protokolljába nem tartozik bele a beöntés. Azzal érvelnek, hogy szükségtelen, hiszen a szülés során így is úgy is távozik salakanyag, és akkor csak egyszer kell takarítani. Ugye, hogy ebben a megvilágításban nem is olyan rossz az a beöntés, egészen meghoztam a kedveteket.
Ebben az esetben csak a méltóságunk megőrzése végett, érdemes minimális diétát tartani a szülés előtti napokban. Már akinek van lehetősége erre, vagyis tudja, hogy várhatóan mikor szül. Szóval tejtermék és gyümölcs kúra ajánlott, persze a megfelelő energia bevitelre figyelni kell, hiszen a szülés a legkeményebb edzésnél is embert próbálóbb feladat. Olyannyira, hogy közben folyamatosan vízre és szőlőcukorra van szükség.
Egyébként meg, ha mégis bármi „baleset” adódna szülés közben, arra senki nem fogja felhívni a figyelmünket. Valójában senki nem mondja majd, hogy gratulálunk szép produktum. Túl azon a tényen, hogy a szülés közbeni esetleges széklettávozás természetes dolog, azért mert nem beszélnek róla még tény, és nem kell szégyenkezni emiatt.
Gátseb
A gátmetszés is egy olyan téma, amiről nem igazán kérdezgetik az embert. A szülés kiszolgáltatott helyzet, ha szükséges vágnak. Sok kórházban az első gyereknél nem is kérdés. Amint megérkezik a kisbabánk, és épp megkönnyebbülnénk, már jön is a tű és a cérna. Jó esetben még hat a fájdalomcsillapító, rossz esetben még érzünk is a varrásból valamit. De a vajjúdás után, ez már édes fájdalom állítólag, szerintem nem, igencsak fáj.
Gondolnátok, hogy a gyógyulás is lehet fájdalmas? Az ülést félre kell tennünk, és ezt akár szó szerint is érthetjük, hiszen az elkövetkezendő hetekben csak oldalazva megy majd. Nem könnyíti meg a dolgunk, hogy a kórházi ágyak elég magasak, szoptatni pedig meg kell próbálni ülve is, és senki nem fogja a kezünket közben ha fáj, ha nem.
Ahogy alakul a seb, úgy húzódik, és a lehetőségeink nem túl széles skálán mozognak. A fájdalomcsillapítóktól túlságosan aluszékony lesz a kisbabánk, miközben szegénykékre hatalmas feladat hárul: meg kell tanulni szopizni, ami számukra még igencsak embert próbáló feladat. A csecsemősök pedig azt mondták, hogy maximum egyszerre egy órát hagyjuk mellen a kisbabánkat. Ez egy órányi ülést jelent a friss sebbel naponta százszor.
Nem beszélve arról, hogy a pisilés sem könnyíti meg a helyzetünket, pedig az elegendő tejtermeléshez muszáj sokat inni, ebből következik, hogy gyakran kell vécére járkálnunk, amit az első időben valószínűleg nő létünkre állva fogunk intézni zuhanyzás közben szinte minden egyes alkalommal. Már csak azért is, mert a hideg zuhany és a nedvesen tartás segít enyhíteni a tüneteket, még ha átmenetileg is.
Persze, mint minden seb egyszer a gátseb is begyógyul, és véget érnek a megpróbáltatások. Kitartást!
Aranyér
Amikor pedig, már azt hisszük, hogy mindennek vége felüti a fejét az aranyér. A dolgot pedig nem könnyű felismerni, ha ebben a témában is kezdők vagyunk. Ráadásul az alsó fertály néhány hétig fáj, ebből a furcsa új és cseppet sem kellemes érzésből pedig nem könnyű kibogarászni, hogy melyik alkatrészünk és miért fáj. Ha már felismertük a tényt aranyerünk van, nem szabad várni azonnal el kell kezdeni a kezelést, így a gyógyulási folyamat is sokkal gördülékenyebb.
Szerencsére a gyógyszertárakban elérhetőek kifejezetten frissen szült nők számára való készítmények pl.: krém és kúp, ami nem zavarja sem a szoptatást, sem a gátseb gyógyulását. A gyógyszerészek pedig értünk vannak, és a kifejezetten kismamáknak szóló készítmény is jelzi nem vagyunk egyedül. Merjünk kérdezni, hogy minél hamarabb túllendüljünk a megpróbáltatásokon, és felhőtlenül élvezhessük a kisbabánkkal töltött időt! Nincs szégyenkezni való!